Znak towarowy jest jednym z najważniejszych składników majątku przedsiębiorstwa i podstawowym elementem promocji produkowanych towarów lub świadczonych usług. Dlatego tak istotne jest zapewnienie znakom towarowym odpowiedniej ochrony prawnej, co pozwala zapobiegać naruszeniom ze strony osób trzecich, jak również umożliwia czerpanie korzyści materialnych z wykorzystania tych znaków.
Znak towarowy, jako dobro niematerialne, może podlegać wycenie, przy czym jego wartość nierzadko przewyższa wartość całej firmy.
Nasi Klienci bardzo często zadają nam pytanie w jaki sposób przebiega proces rejestracji znaku towarowego.
Na początku należy wspomnieć, iż zgłoszenia znaku towarowego można dokonać osobiście lub za pośrednictwem profesjonalnego pełnomocnika – rzecznika patentowego.
Procedura krok po kroku:
Urząd uznaje zgłoszenie za dokonane, jeżeli zawiera ono co najmniej:
– dane Zgłaszającego,
– określenie znaku towarowego,
– wykaz towarów, dla których ten znak jest przeznaczony.
Zgłoszenie uważa się za dokonane w dniu, w którym wpłynęło ono do Urzędu Patentowego, z zachowaniem formy pisemnej, również za pomocą telefaksu lub w postaci elektronicznej.
W przypadku przesłania zgłoszenia telefaksem oryginał zgłoszenia należy dostarczyć w terminie 30 dni od daty nadania (liczy się data wpływu oryginału do Urzędu!). Termin ten nie podlega przywróceniu.
Jeżeli zgłoszenie przesłane telefaksem jest nieczytelne lub nie jest tożsame z dostarczonym oryginałem, za datę zgłoszenia uznaje się dzień, w którym został dostarczony oryginał.
Zgłoszenie w postaci elektronicznej może być dokonane jedynie przy użyciu oprogramowania i w formatach używanych przez Urząd Patentowy. Dokumenty w postaci elektronicznej muszą zostać opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. Nr 130, poz. 1450 z późniejszymi zmianami).
Urząd Patentowy RP dokonuje ogłoszenia o zgłoszeniu znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego RP, niezwłocznie po upływie trzech miesięcy od daty dokonania zgłoszenia. Od dnia ogłoszenia osoby trzecie mogą zapoznać się ze wskazanym w zgłoszeniu znakiem towarowym oraz wykazem towarów, dla których znak jest przeznaczony, jak też zgłaszać do Urzędu Patentowego uwagi co do istnienia okoliczności uniemożliwiających udzielenie prawa ochronnego (art. 143 pwp).
Do czasu wydania decyzji zgłaszający może dokonywać w zgłoszeniu uzupełnień i poprawek, które nie mogą prowadzić do zmiany
Oczywiście można samodzielnie zgłosić znak towarowy do rejestracji, niemniej zaleca się skorzystanie z usług wykwalifikowanego rzecznika, który w profesjonalny i rzetelny sposób dopełni wszystkich formalności, przeprowadzi niezbędne badania oraz doradzi jaka forma ochrony będzie najskuteczniejsza i przynosząca największe korzyści dla przedsiębiorcy, twórcy czy artysty.
Zgodnie z artykułem 236 ust. 11 ustawy – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1410 z późn. zm.) „pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed Urzędem Patentowym w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony znaków towarowych może być rzecznik patentowy, adwokat, radca prawny lub osoba świadcząca usługi transgraniczne w rozumieniu ustawy o rzecznikach patentowych.”
Obywatele państw obcych, jak i zagraniczne firmy nie mające swej siedziby na terenie Polski, mogą działać przed Urzędem Patentowym RP tylko i wyłącznie poprzez rzeczników patentowych, mających stałe miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Rzecznik patentowy jest uprawniony do występowania jako pełnomocnik przed Urzędem Patentowym, sądami powszechnymi, sądami administracyjnymi oraz innymi organami w sprawach dotyczących ochrony własności przemysłowej.
Uzyskując prawo ochronne na znak towarowy, zgodnie z przepisami ustawy „Prawo własności przemysłowej”, Uprawniony nabywa prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego też naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy definiuje się jako bezprawne używanie w obrocie gospodarczym:
Trzeba zatem pamiętać, że w przypadku sytuacji opisanych w punktach 2 i 3, określone zostały pewne dodatkowe przesłanki niezbędne do stwierdzenia naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy.