Badania wzorów przemysłowych

Udostępnij:

W przypadku wielu produktów to właśnie charakterystyczny wygląd jest znakiem rozpoznawczym zachęcającym konsumenta do zakupu. Oryginalny design czy atrakcyjne opakowanie w wielu branżach decydują o sukcesie rynkowym. Dlatego też firmy przeznaczają niemałe kwoty na rozwój i ochronę swoich wzorów.

Już w trakcie projektowania wyglądu i formy produktów, czyli przed wprowadzeniem ich na rynek, warto upewnić się, czy nie będą one zbyt podobne do wcześniej zarejestrowanych wzorów i czy ich wykorzystanie nie narazi przedsiębiorstwa na zarzut naruszenia praw osób trzecich. Systematyczny monitoring rynku i baz urzędów patentowych pozwala szybciej reagować, gdy inny przedsiębiorca wykorzysta nasze projekty w swojej działalności. Daje także możliwość skutecznej obrony przed zarzutami użycia cudzego wzory przemysłowego lub gdy inny uczestnik rynku próbuje unieważnić nasze prawo z rejestracji.

Badania wzorów przemysłowych polegają na specjalistycznym przeszukaniu ustalonych zasobów baz danych. często rozszerzonym o badanie używania wzoru w Internecie. Pomagają w lepszym zaplanowaniu działań biznesowych, służą racjonalizacji wydatków oraz zwiększeniu bezpieczeństwa – ograniczenie ryzyka konfliktu z innymi podmiotami na rynku i ochrony własnych aktywów.

Usługi:

  • badania wzorów przemysłowych i przestrzennych znaków towarowych w bazach Urzędu Patentowego RP, Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), Światowej Organizacji Własności Przemysłowej (WIPO) czy wybranych krajach świata
  • badania internetowe używania wzoru przemysłowego na rynku
  • badania stanu prawnego i zakresu ochrony wzorów przemysłowych
  • monitorowanie wzornictwa przemysłowego
  • monitorowanie konkurencji
  • audyt praw własności przemysłowej (IP due diligence)

Usługi pokrewne

Wzory przemysłowe

Odnowienia i zmiany

Postępowania sporne

Postępowania sądowe

Przeczytaj najnowsze artykuły na blogu

Rekomendacje

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zespół naszych doradców udzieli kompleksowej pomocy. Będziesz mógł polegać na naszej wiedzy i doświadczeniu.
Sukces naszej współpracy wymaga sprawnej komunikacji i dialogu. Napisz, jak możemy Ci pomóc?