Rejestracja międzynarodowa znaków towarowych
Procedura przed WIPO
Procedura rejestracji znaku towarowego w WIPO
Międzynarodowy system rejestracji znaków towarowych, prowadzony przez Międzynarodową Organizację ds. Własności Intelektualnej (WIPO) jest nazywamy systemem madryckim. Jedno zgłoszenie w języku angielskim lub francuskim i z jednym zestawem opłat we frankach szwajcarskich pozwala chronić oznaczenie nawet w 120 krajach.
Zgłoszenie międzynarodowe opiera się na pierwotnym zgłoszeniu krajowym. To znaczy, że w systemie madryckim można zarejestrować oznaczenie zgłoszone lub zarejestrowane uprzednio w Urzędzie Patentowym w Polsce. Zgłoszenie musi zawierać znak identyczny z pierwotnie zgłoszonym oraz identyczny wykaz towarów i usług, które mają być objęte ochroną (przygotowany zgodnie z klasyfikacją nicejską). We wniosku wskazuje się także, w jakich krajach znak towarowy będzie chroniony.
Zgłoszenie przyjmuje Urząd Patentowy RP i przekazuje do biura WIPO w Genewie. Tam sprawdzana jest prawidłowość wniosku. Jeśli nie ma błędów, to oznaczenie jest rejestrowane i ogłaszane w biuletynie międzynarodowym WIPO. Następnie WIPO zawiadamia o zgłoszeniu wszystkie właściwe urzędy w państwach wyznaczonych do ochrony. Każdy kraj bada zgłoszenie według własnych przepisów i wydaje decyzję o rejestracji lub jej odmowie. Informacje o decyzji trafiają z powrotem do biura WIPO, które zawiadamia o nich zgłaszającego.
Ochrona międzynarodowa jest na 10 lat i może być wielokrotnie przedłużana.