Awantura o słomkę – patenty na tworzywa biodegradowalne

Awantura o słomkę – patenty na tworzywa biodegradowalne

07 listopada 2019 - Patrycja Kowalska
Udostępnij:

Mówimy – słomka, myślimy – zło w najczystszej postaci, zanieczyszczone oceany, zaśmiecone środowisko. „Słomkowa rewolucja” rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo w połowie 2018 roku.

Powszechnie używana do tej pory słomka z tworzywa sztucznego stała się symbolem w walce o czyste i przyjazne środowisko. Świat obiegły mrożące krew w żyłach zdjęcia zwierząt ginących w oceanach na skutek uduszenia plastikiem. Pojawiło się także realne zagrożenie, że lada dzień plastik trafi na nasze stoły i to wcale nie w postaci plastikowych, jednorazowych naczyń, tylko jako ukryty i niepożądany składnik zawartości naszych talerzy – mikroplastik. W Polsce portal noizz.pl wraz z p. Aretą Szpurą i fundacją Lonely Whale rozpoczął akcję „Tu pijesz bez słomki”, mającą na celu wyeliminowanie rzeczonej winowajczyni z restauracji i kawiarni. W dodatku Komisja Europejska postanowiła wprowadzić od 2021 r. zakaz używania plastikowych, jednorazowych produktów.

Co będzie dalej?

Sceptycy i wielbiciele wygodnych, ale niekoniecznie ekologicznych rozwiązań, snują czarne wizje smutnego świata pozbawionego kolorowych i fantazyjnych słomek, bo taka słomka to przecież nie tylko rodzaj tworzywa sztucznego, które można i trzeba opatentować, ale również wzór przemysłowy i przy tym ogromne możliwości twórcze.

A co naprawdę oznacza to dla Twórców potocznie zwanych wynalazcami? Miejmy nadzieję, że słomkowe biodegradowalne eldorado. Komercyjne bazy patentowe po wprowadzeniu takich słów kluczowych jak „słomka” i „biodegradowalny” pokazują ok. 30 rozwiązań zgłoszonych w ciągu 10-15 lat. Jednocześnie warto wspomnieć, że wiele zgłoszeń może pozostawać jeszcze nieopublikowanych, ponieważ czas upływający od momentu dokonania zgłoszenia do publikacji wynosi do 18 miesięcy. Dostępne zgłoszenia dotyczą słomek, a także samych tworzyw, z których takie produkty mogą zostać wytworzone, takich jak m.in. polimery kwasu mlekowego, estry celulozy i polisacharydy. Doskonałe według Twórców wydają się również być słomki z laminowanego papieru oraz smakowe słomki z biodegradowalnego papieru klasy spożywczej. Nie mniej ciekawe są rozwiązania wytworzone z materiałów pozyskanych z liści palmowych, liści bananowca lub liści palmy kokosowej a nawet, najzwyczajniej w świecie z makaronu. Niektóre z takich produktów mają ulegać degradacji w ciągu 90-180 dni.

Zgłoszeń dokonywano najczęściej w dwóch klasach, a mianowicie A47G21/00 i A47G21/18, dotyczących zarówno zastawy stołowej jak i słomek do picia jako takich. Wynik ten nie jest może imponujący. Jeśli pominiemy w poszukiwaniu słowo „biodegradowalny”, otrzymamy około 2000 zgłoszeń pokazujących rozwiązania różnej maści od naszej starej znajomej zwykłej słomki po słomki ukryte w koszulkach i tym podobne szaleństwa.

Rozwój tworzyw biodegradowalnych to konieczność

Co może oznaczać to w praktyce? W świetle ostatnich wydarzeń, zmian w przepisach oraz nikłej ilości rozwiązań dotyczących słomek z biodegradowalnego tworzywa, oznacza to ogromną szansę dla przemysłu tworzyw sztucznych i materiałów biodegradowalnych. Nasza słomka – antybohaterka to tylko drobny przykład, stanowiący kroplę w morzu potrzeb. Rynek tworzyw sztucznych potrzebuje rozwiązań, pozytywnie wpływających na środowisko, ułatwiających recykling i eliminujących jak najwięcej szkodliwych substancji z naszego życia.

Drodzy Twórcy teraz Wasza kolej!

Jeszcze możliwe jest składanie wniosków do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie 4/1.1.1/2019 Szybka ścieżka „Tworzywa sztuczne”. Konkurs ten dotyczy szerokiej tematyki z dziedziny tworzyw sztucznych w tym opracowania tworzyw biodegradowalnych ograniczających ilość akumulowanych odpadów, głównie dla zastosowań jednorazowego użytku lub o krótkim okresie życia (m.in. dla branży spożywczej oraz opakowań transportowych). Ponadto, co optymistyczne, wśród wyznaczonych trzech obszarów badawczych znajduje się jeden, który w całości dotyczy zbiórki, segregacji, utylizacji i recyklingu zużytych odpadów, w tym projektowania pod recykling.

Wnioski można składać do 15 listopada 2019 roku.

Więcej informacji znajduje się pod adresem: https://www.ncbr.gov.pl/aktualne-konkursy/szczegoly-konkursu/competition/konkurs-41112019-szybka-sciezka-tworzywa-sztuczne/

Źródła:

https://www.nationalgeographic.com/magazine/2018/06/plastic-planet-animals-wildlife-impact-waste-pollution/
https://www.nationalgeographic.com.au/nature/a-brief-history-of-how-plastic-straws-took-over-the-world.aspx
https://noizz.pl/bezslomki
https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2312685,Plastikowe-talerze-i-slomki-beda-zakazane-w-UE-od-2021-roku

Treść artykułu ma na celu przedstawienie ogólnych informacji związanych z danym tematem. W przypadku konkretnej sprawy należy zasięgnąć specjalistycznej porady uwzględniającej indywidualne okoliczności.

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl