Od przegranej pozycji do zwycięstwa: sukces w sporze o naruszenie patentu

Od przegranej pozycji do zwycięstwa: sukces w sporze o naruszenie patentu

17 kwietnia 2025 - Magdalena Materowicz-Kukla
Udostępnij:

Zakaz wytwarzania, oferowania i wprowadzania do obrotu flagowych produktów, a także zajęcie towarów przez komornika. Z takim problemem musiał zmierzyć się wiodący producent asortymentu przemysłowego, który został pozwany o naruszenie patentu. Dzięki zastosowaniu przemyślanej i skutecznej strategii procesowej, doprowadziliśmy do oddalenia powództwa, co więcej, udało nam się przekonać sąd do przyznania na rzecz naszego klienta zwrotu znacznej części kosztów procesu, co pozwoliło pokryć realnie poniesione wydatki, w toku postępowania o naruszenie.  

Przed jakim wyzwaniem stanęliśmy?

Nasz klient Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Wojtex” jest cenionym i rozpoznawalnym dostawcą asortymentu dla gazownictwa.  

W 2018 r. u klienta doszło do zajęcia przez komornika wytwarzanych i wprowadzanych przez Wojtex towarów w postaci stalowych przyłączy gazowych. Zajęcie komornicze towarów, stanowiło wykonanie postanowienia Sądu w przedmiocie zabezpieczenia roszczeń, z którymi przeciwko naszemu klientowi wystąpił jego konkurent. 

Poza zajęciem towarów, Sąd orzekł wobec naszego klienta, na czas trwania postępowania, również zakaz wytwarzania oraz oferowania tych produktów, a także wycofania ich z obrotu. 

Po otrzymaniu postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń, konkurent wystąpił przeciwko naszemu klientowi z pozwem o zakazanie wytwarzania, oferowania i wprowadzania do obrotu tych produktów. Roszczenia konkurencyjnej spółki zostały oparte o patent na wynalazek dot. stalowego przyłącza gazowego.  

Dla naszego klienta, który jest liderem w produkcji asortymentu dla gazownictwa był to cios finansowy, ale przede wszystkim wizerunkowy. Jego wolą było nie tylko doprowadzenie do oddalenia powództwa, ale odzyskania wszelkich poniesionych przez niego kosztów w celu obrony swoich praw.  

Skutecznie podjęte działania

W celu skutecznej obrony praw naszego klienta przeanalizowaliśmy nie tylko zasadność roszczeń o naruszenie patentu (tj. czy produkty naszego Klienta wchodzą w zakres zastrzeżeń patentowych) ale również przyjrzeliśmy się „samemu patentowi”. 

Podjęliśmy następujące kroki w sprawie:   

  • we współpracy z rzecznikami patentowymi, specjalizującymi się w naszej kancelarii w wynalazkach mechanicznych zgromadziliśmy dowody i opracowaliśmy argumentację, na podstawie której skutecznie podważyliśmy ważność patentu, wskazując na brak tzw. poziomu wynalazczego, czyli „innowacyjności” spornego wynalazku1 
  • unieważniając patent konsekwentnie doprowadziliśmy do oddalenia powództwa w sprawie o jego rzekome naruszenie, w końcu 
  • uzyskaliśmy na rzecz naszego klienta zwrot kosztów procesu w wysokości niemalże 10-krotności stawki minimalnej. 

Tym samym wyrok stał się prawomocny, a spór został rozstrzygnięty na poziomie sądu pierwszej instancji.  

Zwrot kosztów postępowania w realnej wysokości

Z reguły zasądzane przez Sądy zwroty kosztów postępowania w sprawach z zakresu własności intelektualnej w wysokości minimalnej stawki ustawowej (1680 zł), nie odpowiadają realnym kosztom prowadzenia sprawy. Oznacza to, że wygrany jest zmuszony do poniesienia kosztów, które są jedynie symbolicznie rekompensowane.  

Aby zapewnić klientowi pełną ochronę jego interesów, zdecydowaliśmy się wystąpić do Sądu o zasądzenie kosztów procesu w wysokości rzeczywistej, na podstawie spisu kosztów.  W tym celu: 

  • sporządziliśmy szczegółowy spis wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem sprawy, w tym opłat sądowych oraz wynagrodzenia naszej kancelarii 
  •  przedstawiliśmy Sądowi argumenty przemawiające za koniecznością zasądzenia wyższych kosztów, podkreślając, że stawka ustawowa nie odzwierciedla rzeczywistych wydatków. 

Sąd przychylił się do naszego wniosku i zasądził na rzecz naszego Klienta koszty procesu w wysokości około 10-krotności stawki minimalnej.  

Warto wiedzieć!

  • W sporach o naruszenie praw własności intelektualnej istotne jest dokonanie kompleksowej, wielopłaszczyznowej oceny zasadności roszczeń. Jako pełnomocnicy nie tylko dokładnie weryfikujemy na ile doszło do samego naruszenia (czy dany produkt wchodzi w zakres zastrzeżeń patentowych) i na tej podstawie opracowujemy strategię w sporze, ale również dokładnie przyglądamy się samemu patentowi weryfikując, czy nie ziściły się przesłanki do jego unieważnienia.
  • Istnieje możliwość uzyskania na rzecz klienta kosztów procesu w wysokości wyższej niż ustawowa. Dzięki odpowiednim argumentom i dowodom, sąd może przyznać zwrot kosztów, które doprowadzą do pełnej rekompensaty poniesionych w sporze wydatków.
  • W sytuacji prawomocnego oddalenia pozwu o naruszenie patentu, pozwany ma prawo żądać naprawienia szkody powstałej w wyniku wydania postanowienia o zabezpieczeniu, w czasie jego obowiązywania, a także po, jeśli przyczyna powstania późniejszej szkody jest związana z wydaniem zabezpieczenia. Skuteczność roszczenia zależy od udowodnienia: faktu prawomocnego oddalenia powództwa, powstania szkody oraz związku przyczynowego pomiędzy powstaniem szkody a wydaniem zabezpieczenia. Ocena szans na sukces w sprawie o naprawienie szkody uzależniona jest od rodzaju i ilości dowodów potwierdzających jej wystąpienie co do zasady i wysokości.

Wnioski ze sprawy

To kolejny sukces naszej kancelarii, który pokazuje, że przyjęcie wielopoziomowej strategii procesowej, przynosi bardzo dobry rezultaty.   

Nasze wieloletnie doświadczenie w połączeniu ze strategicznym sposobem działania opartym na rzetelnej, wnikliwej analizie danych oraz nieszablonowym podejściu do spraw klientów daje wysokie szanse na znalezienie rozwiązania korzystnego dla Klienta, bez względu na- jego status czy znaczną wysokość roszczeń przeciwnika.  

 

Zastrzeżenie: Treść artykułu ma na celu przedstawienie ogólnych informacji związanych z danym tematem. W przypadku konkretnej sprawy należy zasięgnąć specjalistycznej porady uwzględniającej indywidualne okoliczności.  

Treść artykułu ma na celu przedstawienie ogólnych informacji związanych z danym tematem. W przypadku konkretnej sprawy należy zasięgnąć specjalistycznej porady uwzględniającej indywidualne okoliczności.

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl