Składany, czy rozwijany? Jakie konstrukcje najnowszych telefonów komórkowych kryją bazy patentowe?

Składany, czy rozwijany? Jakie konstrukcje najnowszych telefonów komórkowych kryją bazy patentowe?

02 października 2020 - Paweł Kocańda
Udostępnij:

Rynek telefonów komórkowych wciąż ewoluuje. Zamierzchła era telefonów z klawiaturą poprzedzała epokę wszechobecnych smartfonów z ekranem na całej powierzchni urządzenia. Teraz nadchodzą czasy telefonów… ze składanym ekranem.

Już w zasadzie każdy z głównych graczy na rynku zaprezentował swoją wizję składanego telefonu. Przyszedł czas na Apple. Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych opublikował informację o udzieleniu patentu na „Urządzenia elektroniczne z elastycznymi wyświetlaczami i zawiasami” (US10551880B1). To jedno z serii najnowszych rozwiązań dla telefonów ze składanym ekranem. Spośród wielu zgłoszeń, to wydaje się najbardziej szczegółowo opisane, zatem można domniemywać, że za jakiś czas zobaczymy takie rozwiązanie na rynku. Jego przewaga nad pozostałymi, w szczególności zastosowanymi w Samsungu, polega na wykorzystaniu mechanizmu zawiasów, które uniemożliwiają mocne zgięcie wyświetlacza po złożeniu obudowy. W przeciwnym razie, wielokrotne zginanie ekranu może prowadzić do jego uszkodzenia.

Pokazane rysunki ilustrują ujawnioną w opisie patentowym konstrukcję obudowy urządzenia elektronicznego ze składanym ekranem (kliknij w obrazek, by zapoznać się ze szczegółami zgłoszenia i zbliżeniami rysunków).

Portal internetowy foldable.news stworzył wizualizację, która pokazuje, jak w oparciu o zgłaszane do ochrony rozwiązania, mógłby wyglądać składany iPhone. Nazwa modelu, jak również wizualizacja telefonu, nie jest oficjalnym rozwiązaniem Apple, a jedynie wizją projektanta.

źródło: www.foldable.news

Jeśli chodzi o inne rozwiązania dotyczące telefonów ze składanym ekranem, na rynku dostępny jest model telefonu Motorola Razr. Bazuje on na kultowej koncepcji sprzed lat – „telefonu z klapką”, modelu o tej samej nazwie z 2004 roku, który w ciągu 2 lat od ukazania się na rynku sprzedał się w 50 milionach egzemplarzy.

Również twórcy Motoroli, a po części również inżynierowie Lenovo, jako firmy, która jest właścicielem Motorola Mobility, zadbali o przemyślany mechanizm zamykania klapki, korzystający z rozwiązań stosowanych w laptopach. Jeden z dokumentów patentowych ujawnia mechanizm zamykania obudowy (US10491725B1).

Natomiast wygląd telefonu został zarejestrowany w grudniu 2018 r. w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, jako wzór przemysłowy w stanie złożonym i rozłożonym (005908605-0001 i 0002).

Poniższe zdjęcie pokazuje rzeczywisty wygląd telefonu.

źródło: www.motorola.com/pl

Kolejną nowinką, która ukazała się na rynku, jest składany telefon Samsung Galaxy Z Flip. Konstrukcja jego obudowy została ujawniona w zgłoszeniu patentowym (US2019369671A1).

Zastosowana w tym rozwiązaniu konstrukcja ma w sobie niedoskonałość polegającą na tym, że po rozłożeniu obudowy wyświetlacz nie jest całkowicie płaski i w miejscu, w którym się składa, jest widoczne i wyczuwalne zagłębienie.

Które z powyższych rozwiązań przypadnie klientom do gustu? Na to musimy jeszcze poczekać.

Jednym z ciekawych rozwiązań Apple, powiązanych ze składanymi telefonami, znajdziemy w patencie na elastyczny akumulator (US10637017B2). Może być on zamocowany za ekranem i jednocześnie z nim składany. Pozwala on na zmieszczenie większej liczby ogniw w małej obudowie, a więc dłuższą pracę urządzenia. Jest to obecnie bolączka składanych telefonów, ze względu na potrzebę zachowania płaskiej, smukłej obudowy, a co za tym idzie baterii o niewielkiej pojemności.

Wśród wielu innych rozwiązań są też takie, które raczej nie pojawią się rynku, ale dowodzą kreatywności twórców. Przykładem może być zgłoszenie Samsunga z rolowanym ekranem telefonu komórkowego (US20190369670A1).

Jest także rozwiązanie z zawijanym ekranem, chowającym się wewnątrz obudowy (US20190261519A1).

Swoje pomysły tworzą i zgłaszają do ochrony także takie firmy jak LG, Xiaomi, Huawei, Intel, Oppo, ZTE, OnePlus czy Royole. Niestety, walory użytkowe składanych telefonów, jak również ich wytrzymałość, wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Zatem czekamy na kolejne wynalazki w tej dziedzinie, a z pewnością w bazach patentowych znajdziemy niebawem wiele ciekawych i zaskakujących rozwiązań.

Treść artykułu ma na celu przedstawienie ogólnych informacji związanych z danym tematem. W przypadku konkretnej sprawy należy zasięgnąć specjalistycznej porady uwzględniającej indywidualne okoliczności.

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl