Z robotem na randkę?

Z robotem na randkę?

14 lutego 2020 - Oliwia Czarnocka
Udostępnij:

Czy wyobrażacie sobie romantyczną randkę zrealizowaną z pomocą sztucznej inteligencji?

O czym myślimy, planując spotkanie? I kobiety i mężczyźni na pewno będą się zastanawiać, co na siebie założyć? Na to pytanie odpowie nam projektant oparty na sztucznej inteligencji, np. Shenova lub Affinity. Są to rozwiązania wykorzystujące uczenie maszynowe i wkład użytkownika w zakresie osobistego stylu, dopasowania, kształtu ciała, a nawet stosowności strojów imprezowych, aby zasugerować możliwe wersje ubrania. A jeśli chcemy być na bieżąco z najnowszymi trendami, pomoże nam w tym Hook – rozwiązanie, które śledzi trendy modowe. A jak skutecznie te trendy sprzedać? Na to sztuczna inteligencja też ma rozwiązanie – Stylumia, która uzyskuje i analizuje przydatne informacje z nieustrukturyzowanych źródeł danych, stosując rozpoznawanie obrazów, wykorzystując dane o zachowaniach użytkowników, opisy tekstowe w mediach społecznościowych i ukryte sygnały pozyskiwane z witryn detalicznych po to, by przewidywać trendy.

Gotowanie

Co zamówić w restauracji? Szef kuchni Watson, zaprojektowany przez specjalistów z IBM, za pomocą przetwarzania kognitywnego pomoże odkrywać nowe zestawy zaskakujących dań ze składników, których nigdy być może sami z siebie byśmy nie połączyli. Rozwiązanie to analizuje ogromne ilości danych, wykorzystując technologię przetwarzania języka naturalnego, aby pomóc w rozszyfrowaniu znaczenia słów i całych zdań. Wybrane potrawy często wydawały się na pierwszy rzut oka losowe, ale poprzez dogłębną analizę informacji pobranych z artykułów akademickich, algorytmów parowania żywności, książek kucharskich i innych źródeł, Watson znajduje kombinacje składników, które, jego zdaniem, będą razem dobrze smakować , ale zwykle nie pojawiają się w tej konfiguracji w przepisach kulinarnych.

Wino

Sztuczna inteligencja została także zaprzęgnięta do pracy jako wirtualny somelier. Taki pomocnik może podsuwać pomysły na wino najlepiej dopasowane do konkretnego dania. Dzięki magii uczenia maszynowego algorytmy uczą się rozumieć nasze unikalne upodobania i preferencje oraz porównywać je z szeregiem możliwych wyników wyszukiwania.

Hello Vino to rozwiązanie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby poznać nasze preferencje dotyczące wina. Vivino rozpoznaje etykiety, ale nie oferuje sugestii opartych na preferencjach. Zapewnia z kolei natychmiastowy dostęp do bazy danych recenzji i cen wina. Wyszukiwarka win wykorzystuje sztuczną inteligencję do klasyfikowania win i łączenia użytkowników z pół milionem produktów od ponad 80 000 sprzedawców. Bez wykorzystania możliwości, jakie daje analiza big data, byłoby to niezwykle trudne i czasochłonne.

Muzyka

AI zadba także o nastrojową muzykę, dzięki takiemu rozwiązaniu jak Spotify, które wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do odkrywania i analizowania danych zewnętrznych i zachowań użytkowników. Jeśli wolimy coś bardziej indywidualnego, możemy uruchomić naszego własnego kompozytora Orba lub MuseNeta, wykorzystujące głębokie sieci neuronowe i tworzące własne kompozycje. MuseNet rozpoznaje wzorce harmonii, rytmu i stylu. Dane do jego szkolenia to kompozycje kilkudziesięciu artystów, od znanych postaci historycznych, takich jak Chopin i Bach, po współczesnych artystów, takich jak Adele i Beatlesi. Korzysta on również ze zbiorów muzyki afrykańskiej, arabskiej i indyjskiej.

A jak już przyjdzie zakończyć randkę i wracać do domu, w dobrym humorze i bezpiecznie, bo przecież piliśmy wino? Możemy wrócić piechotą jak Pan Słowik z wiersza Tuwima lub skorzystać z pojazdu – oczywiście autonomicznego – ale o tym podyskutujemy w innym wpisie.

Treść artykułu ma na celu przedstawienie ogólnych informacji związanych z danym tematem. W przypadku konkretnej sprawy należy zasięgnąć specjalistycznej porady uwzględniającej indywidualne okoliczności.

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl