Skorzystaj z dofinansowania na zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru przemysłowego

19 stycznia 2021
Udostępnij:

W 2021 r. będzie można uzyskać znaczne obniżki opłat za zgłoszenie znaku towarowego i wzoru przemysłowego w Europejskim Urzędzie ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Umożliwia to Fundusz „Ideas Powered for Business SM” współfinansowany przez Komisję Europejską i EUIPO. To program dotacji o wartości 20 mln EUR, który ma pomóc unijnym MŚP chronić własność intelektualną.

W trakcie 2021 roku otwartych będzie 5 „okien”, czyli okresów wnioskowania o dofinansowanie. Wnioski rozpatrywane są na zasadzie kolejności zgłoszeń. Fundusz MŚP jest otwarty dla wszystkich przedsiębiorstw w UE, które odpowiadają oficjalnej definicji małego i średniego przedsiębiorstwa (zatrudniają mniej niż 250 pracowników a ich roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro, a/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro). Każdy przedsiębiorca może złożyć tylko jeden wniosek.

Polscy przedsiębiorcy w ramach funduszu mogą skorzystać z możliwości dofinansowania zgłoszenia znaków towarowych i wzorów przemysłowych. Przyznawane dofinansowanie pokrywa do 50% opłaty za zgłoszenie znaku towarowego i wzoru przemysłowego (w procedurach krajowej, regionalnej i unijnej). Maksymalny zwrot kosztów w ramach projektu wynosi 1500 EUR na beneficjenta.

Procedura ubiegania się o dotację prowadzona jest on-line. Do wniosku konieczne jest dołączenie dokumentów potwierdzających przynależność do segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Jeżeli decyzja o przyznaniu dotacji jest pozytywna, to można przystąpić do zgłaszania znaku towarowego lub wzoru przemysłowego. Należy zrobić to w ciągu 30 dni. Warto pamiętać, że dotacje obejmują zgłoszenia zarówno do UPRP, do EUIPO oraz do Urzędu Własności Intelektualnej Państw Beneluksu (obejmującego Belgię, Holandię i Luksemburg; poziom regionalny). Zgłoszenia również mogą być dokonywane przez internet. Opłata za zgłoszenie powinna być wniesiona w całości. Dopiero potem można złożyć wniosek o zwrot połowy podstawowych opłat rejestracyjnych, co również odbywa się drogą elektroniczną. Dofinansowaniu nie podlegają żadne inne koszty poza opłatami.

Projekt przewiduje również możliwość uzyskania 75% zniżki na audyt IP (wstępną diagnostykę praw własności intelektualnej). To działanie jest jednak prowadzone przez nieliczne urzędy krajowe, wśród których nie ma Urzędu Patentowego RP. Usługa diagnostyki nie jest warunkiem uzyskania dofinansowania na zgłoszenia znaków i wzorów.

Warto wiedzieć, że audyt IP będzie można wykonać w Polsce już wkrótce wykorzystując znaczne dofinansowanie w ramach projektu uruchamianego przez UPRP.

Pierwszy okres składnia wniosków o finansowanie jest już otwarty i potrwa do 31 stycznia br. Kolejne terminy zaplanowane są w marcu, maju, lipcu i wrześniu 2021 r. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości jak najszybciej, szczególnie, że wnioski rozpatrywane są na zasadzie kolejności wpływania.

Więcej informacji na stronie EUIPO.

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
Sienna Center
ul. Żelazna 28/30
00-833 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl