Jaka jest różnica między wzorem przemysłowym a wzorem użytkowym

W przeciwieństwie do patentu wzór przemysłowy nie tworzy całkowicie nowego rozwiązania ani procesu czy nowatorskiego ulepszenia istniejącego rozwiązania lub procesu. Wzór przemysłowy chroni wygląd estetyczny lub zmiany na istniejącym produkcie, koncentrując się na poprawie estetycznego wyglądu na potrzeby konsumentów. Ochrona oferowana przez wzór przemysłowy nie odnosi się do aspektów funkcjonalnych ani tym bardziej cech technicznych gotowego wyrobu, a jedynie do jego zewnętrznej postaci.

Co to jest wzór przemysłowy?

Wzór przemysłowy to forma ochrony prawnej, którą można uzyskać dla wyglądu zewnętrznego produktu. Chroni on cechy takie jak linie, kontury, kształty, kolorystyka, faktura czy ornamentacja produktu. Kluczowym elementem jest to, że wzór przemysłowy skupia się na wyglądzie zewnętrznym produktu, a nie na jego funkcjonalności. Warto zaznaczyć, że wzór przemysłowy warto rejestrować, jeśli kluczowym aspektem produktu jest jego oryginalny wygląd, oraz gdy zależy nam na szybkim uzyskaniu ochrony prawnej. Wzór przemysłowy jest szczególnie użyteczny w przypadkach, gdy produkt wyróżnia się unikalnym designem.

Wzór użytkowy a przemysłowy

Wzór użytkowy a wzór przemysłowy to dwa różne rodzaje praw własności przemysłowej, które oferują ochronę dla różnych aspektów produktów. Wzór użytkowy odnosi się do nowego i użytecznego rozwiązania technicznego, dotyczącego kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Przykładem wzoru użytkowego może być np. oprawka kredki kosmetycznej z mechanizmem wysuwania sztyftu. Ochrona wzoru użytkowego skupia się na rozwiązaniach technicznych i funkcjonalności produktu.

Z kolei wzór przemysłowy odnosi się do nowej i posiadającej indywidualny charakter postaci wytworu lub jego części, nadanej mu przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Przykładem wzoru przemysłowego mogą być modne fasony ubrań lub kształt, kolorystyka i ornamentacja szklanego klosza ozdobnej lampy wiszącej. Ochrona wzoru przemysłowego koncentruje się na wyglądzie zewnętrznym i estetyce produktu.

Udostępnij:

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zespół naszych doradców udzieli kompleksowej pomocy. Będziesz mógł polegać na naszej wiedzy i doświadczeniu.
Sukces naszej współpracy wymaga sprawnej komunikacji i dialogu. Napisz, jak możemy Ci pomóc?

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl