Czym się różni patent od wynalazku?

Co to jest wynalazek?

Wynalazek to unikalne lub nowatorskie urządzenie, metoda, kompozycja, pomysł lub proces. Może to być zarówno ulepszenie istniejącej maszyny, produktu czy procesu w celu zwiększenia ich efektywności lub obniżenia kosztów, jak i całkowicie nowy koncept. Wynalazek, który jest wystarczająco unikalny, może być opatentowany, co daje wynalazcy prawa własności intelektualnej na określony czas i umożliwia licencjonowanie wynalazku w celach finansowych.

Proces tworzenia wynalazku często rozpoczyna się od pomysłu, który może być rozwijany na papierze, komputerze, poprzez próby i błędy, tworzenie modeli, eksperymentowanie, testowanie i/lub tworzenie całego wynalazku w jego pełnej formie. Historia pokazuje, że przejście od koncepcji wynalazku do działającego urządzenia nie zawsze jest szybkie lub bezpośrednie, a wynalazki mogą stać się bardziej użyteczne wraz z upływem czasu i następującymi zmianami

Czym jest patent?

Patent jest prawem wyłącznym pozwalającym na korzystanie z wynalazku przez określony czas (maksymalnie 20 lat) na zasadzie wyłączności w kraju, w którym został udzielony. O udzieleniu (lub odmowie udzielenia) patentu decyduje Urząd Patentowy w trakcie badania merytorycznego zgłoszenia wynalazku. Wynalazek to z kolei innowacyjne rozwiązanie o charakterze technicznym (urządzenie, sposób, zastosowanie itd.) nieznane wcześniej i nieoczywiste. Nie należy mylić wynalazku z patentem. Wynalazek można opatentować lub nie. To zależy przede wszystkim od tego, czy:

  1. spełnia on określone prawem przesłanki (przede wszystkim: nowość, poziom wynalazczy i przemysłowa stosowalność),
  2. opatentowanie wynalazku służy celom Uprawnionego. W niektórych okolicznościach lepiej jest zachować rozwiązanie w tajemnicy jako know how.

Prawo patentu na wynalazek

Prawo patentowe w Polsce reguluje zasady dotyczące uzyskiwania patentów na wynalazki. Patent nadaje twórcy wyłączne prawo do korzystania z wynalazku, zarówno w sposób zarobkowy, jak i zawodowy, na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Procedura patentowa rozpoczyna się od złożenia wniosku w Urzędzie Patentowym RP, po czym następuje badanie formalno-prawne sprawy. Urząd sprawdza kompletność dokumentacji zgłoszeniowej i opłaty zgłoszeniowe. Kolejnym etapem jest badanie wstępne pod kątem nowości i poziomu wynalazczości wynalazku, a następnie przeprowadza się badanie merytoryczne.

Udostępnij:

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zespół naszych doradców udzieli kompleksowej pomocy. Będziesz mógł polegać na naszej wiedzy i doświadczeniu.
Sukces naszej współpracy wymaga sprawnej komunikacji i dialogu. Napisz, jak możemy Ci pomóc?

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl