Zgłoszenie patentowe z myślą o komercjalizacji – rotacyjny blok zaworowy

Udostępnij:

Klient: Marcin Szroma i Krzysztof Pluty

Zakres usług: Patenty, Badania patentowe i doradztwo

Dedykowany ekspert: Łukasz Zagórski 

Krótki opis: 

W przypadku napędowego zespołu wyzwalającego, będącego częścią rotacyjnego bloku zaworowego i rotacyjnego bloku zaworowego nasi eksperci doradzali Zgłaszającym najlepszą strategię ochrony ich wynalazku w Polsce i na świecie. Taki rotacyjny blok zaworowy z zespołem wyzwalającym sterowanym pojedynczym napędem, pozwala na aktywowanie w dowolnej kolejności dowolnej ilości zaworów jednocześnie w układach hydraulicznych, pneumatycznych. 

Pełnomocnik służył doradztwem oraz dokładnie wyjaśniał i informował o poszczególnych zasadach, które są niezbędne do prawidłowego wypełnienia wymogów formalnych na każdym poszczególnym etapie. W tym wypadku Zgłaszający zdecydował się w pierwszej kolejności na dokonanie zgłoszenia wynalazku w trybie krajowym, przed Urzędem Patentowym RP zastrzegając tym samym pierwszeństwo. Po takim zastrzeżeniu pierwszeństwa, prowadzone były rozmowy z kontrahentami dotyczące wprowadzenia urządzenia na rynek. Po rozmowach z potencjalnymi odbiorcami dla Zgłaszającego stało się ważne wyjście z ochroną patentową poza granice Polski 

Dzięki przemyślanej strategii składania zgłoszeń Klient miał czas na prowadzenie rozmów z potencjalnymi partnerami biznesowymi zainteresowanymi wdrożeniem wynalazku w swoim regionie. Zgłaszający podjął też decyzję o wyborze fazy regionalnej Europejskiej, i pojedynczych krajów o dużym potencjale produkcyjnym. To pozwoliło na wydłużenie czasu na podjęcie kolejnych rozmów z odbiorcami urządzenia na terenie Europy, aż do momentu publikacji i wyboru krajów walidacyjnych należących do EPO.  

Powyższa strategia pozwoliła na uzyskanie wyłączności na dane rozwiązanie do wprowadzania tego typu urządzeń do obrotu oraz zabezpieczyła prawa twórców. 

Wnioski: 

W budowaniu solidnej marki i silnej pozycji firmy na rynku ważne jest zaangażowanie już na wczesnym etapie projektu rzecznika patentowego, który rozumie wynalazek i biznesowe cele firmy, dzięki czemu wspiera skutecznie wraz ze Zgłaszającymi i Twórcami budowanie portfolio przedsiębiorstwa. Przemyślana strategia składania zgłoszeń pozwalają firmom nie tylko przyspieszyć proces przyznawania ochrony, ale także odłożyć w czasie decyzje w razie potrzeby. Należy pamiętać, że każdy wybór kraju wiąże się nie tylko z uiszczeniem opłat urzędowych w danym kraju i honorarium rzecznika patentowego, ale też z wnoszeniem corocznych opłat za utrzymanie prawa w mocy. 

Rekomendacje

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl