Kiedy patent wygasa?

Patent może przestać obowiązywać, kiedy upłynie czas, na który został udzielony, czyli maksymalnie po 20 latach. Jednak są też inne przyczyny. Patent wygasa, jeśli uprawniony nie wniesie na czas opłaty okresowej. Uprawniony może też zrzec się patentu przed Urzędem Patentowym. Przepisy przewidują również wygaśnięcie patentu w przypadku trwałej utraty możliwości korzystania z wynalazku lub z powodu braku potrzebnego do tego materiału biologicznego, który stał się niedostępny i nie może być odtworzony na podstawie opisu.

Czy patent może wygasnąć?

Patent może wygasnąć z kilku przyczyn określonych w prawie. Najczęstsze z nich to:

  • Upływ okresu ochrony patentowej: Patent wygasa automatycznie po upływie okresu, na który został udzielony. W Polsce, zgodnie z Prawem własności przemysłowej, czas trwania patentu wynosi zazwyczaj 20 lat od daty zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym.
  • Zrzeczenie się patentu przez uprawnionego: Uprawniony może się zrzec patentu, co musi nastąpić w określonym trybie przed Urzędem Patentowym i za zgodą osób, którym przysługują prawa na patencie.
  • Nieuiszczenie opłaty okresowej: Jeśli opłata okresowa nie zostanie uiszczona w przewidzianym terminie, patent również wygasa. W takim przypadku, dzień wygaśnięcia patentu jest dniem upłynięcia poprzedniego okresu ochronnego.
  • Trwała utrata możliwości korzystania z wynalazku: W przypadku wynalazków biotechnologicznych, patent może wygasnąć, jeśli niezbędny do jego wykorzystania materiał biologiczny stanie się niedostępny i nie można go odtworzyć na podstawie opisu patentowego.

Oprócz powyższych przyczyn, istnieje możliwość ograniczenia patentu na wniosek uprawnionego z patentu, który może być rozpatrywany przez Urząd Patentowy. Ograniczenie to polega na zmianie zastrzeżeń patentowych. Warto także pamiętać, że patent może zostać unieważniony w całości lub części na wniosek każdej osoby, jeżeli wykaże ona, że nie zostały spełnione ustawowe warunki wymagane do uzyskania patentu. Istnieje również możliwość złożenia sprzeciwu w ciągu 6 miesięcy od daty publikacji, co jest znacznie tańszym i prostszym postępowaniem, jednak w tym wypadku należy monitorować rynek udzielenia patentów, by zdążyć ze sprzeciwem w wymaganym terminie.

Udostępnij:

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zespół naszych doradców udzieli kompleksowej pomocy. Będziesz mógł polegać na naszej wiedzy i doświadczeniu.
Sukces naszej współpracy wymaga sprawnej komunikacji i dialogu. Napisz, jak możemy Ci pomóc?

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl