Patenty kluczowe dla technologii 5G

Patenty kluczowe dla technologii 5G

30 września 2019 - Oliwia Czarnocka
Udostępnij:

Wymagania konsumentów kształtują rozwój szerokopasmowych usług mobilnych. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. International Telecommunication Union) szacuje, że ruch na łączach wzrośnie od 10 do 100 razy w latach 2020–2030. Rosnąca liczba urządzeń mobilnych, a także zwiększone zapotrzebowanie na dostępność sieci będą wymagać innowacyjnych rozwiązań. Przewiduje się, że liczba urządzeń podłączonych do internetu osiągnie 50 miliardów w 2020 r.

Piąta generacja technologii mobilnych – 5G – połączy ludzi, rzeczy, dane, aplikacje, systemy transportowe i miasta w inteligentne sieci. Standard ten będzie szybciej przesyłać i przetwarzać ogromną ilość danych, niezawodnie połączy dużą liczbę urządzeń. Rozwiązania technologiczne 5G obsłużą inteligentne domy i budynki, inteligentne miasta, usługi wideo 3D, pracę i zabawę w chmurze, zdalne usługi medyczne, rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną oraz ogromną komunikację między maszynami konieczną do automatyzacji przemysłu.

W ostatnich latach właściciele patentów 3G i 4G kontrolowali sposób wykorzystania technologii mobilnych w branży smartfonów. Dlatego właściciele patentów 5G prawdopodobnie staną się liderami w dziedzinie tej technologii, umożliwiając łączność 5G na różnych rynkach.

W telekomunikacji istnieje pojęcie grupy patentów kluczowych dla danej technologii (ang. Standard Essential Patents, SEP). Są to patenty, których nie można uniknąć przy wdrażaniu znormalizowanej technologii. Stanowią przełomowe, pionierskie innowacje, na których będą opierać się całe branże. Tak samo jest w przypadku SEP dla technologii 5G.

Raport opracowany przez firmę IPlytics wskazuje, że chińska firma Huawei ma największe portfolio patentowe rozwiązań stosowanych w technologii 5G. Zaraz za Huawei uplasowała się Nokia, chińska firma ZTE oraz południowokoreańskie firmy LG i Samsung. Firmy Qualcomm i Intel to największe amerykańskie firmy posiadające w swoim portfolio zgłoszenia dotyczące technologii 5G, natomiast Sharp i Fujitsu to największe japońskie firmy z tego rodzaju patentami.

Proces przyznawania praw wyłącznych może jednak potrwać kilka lat. Ponieważ technologia 5G należy do absolutnych nowości, to patenty mogły zostać zgłoszone bardzo niedawno. Można jednak założyć, że wiele takich patentów zostanie udzielonych w przyszłości.

Licencjonowanie SEP 5G może stać się poważnym problemem nie tylko dla branży telefonów komórkowych, ale dla każdego sektora produkcyjnego, w którym łączność ma znaczenie. Osoby odpowiedzialne za politykę patentową w przedsiębiorstwach powinny zawczasu dobrze się przygotować do wprowadzenia produktów wykorzystujących możliwości tej technologii. Managerowie odpowiedzialni za patenty w firmach powinni z góry rozważyć koszty opłat licencyjnych i odpowiednie płatności zabezpieczające. Muszą też pamiętać o dynamicznym rynku SEP, na którym podmioty ubiegające się o patent często nabywają całe portfele patentowe, by uzyskać znaczne kwoty z opłat licencyjnych.

Treść artykułu ma na celu przedstawienie ogólnych informacji związanych z danym tematem. W przypadku konkretnej sprawy należy zasięgnąć specjalistycznej porady uwzględniającej indywidualne okoliczności.

Warszawa

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Mińska 75
03-828 Warszawa
Polska
T: 22 436 05 07
E: info@jwp.pl

NIP: 526 011 18 68
REGON: 010532597
KRS: 0000717985

Gdańsk

JWP Rzecznicy Patentowi
Budynek HAXO
ul. Strzelecka 7B
80-803 Gdańsk
Polska
T: 58 511 05 00
E: gdansk@jwp.pl

Kraków

JWP Rzecznicy Patentowi
ul. Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
Polska
T: 12 655 55 59
E: krakow@jwp.pl

Wrocław

JWP Rzecznicy Patentowi
WPT Budynek Alfa
ul. Klecińska 123
54-413 Wrocław
Polska
T: 71 342 50 53
E: wroclaw@jwp.pl